- ZSP Nr 1 w Kępnie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia

Piątek  zawodowców
W dniu 19 stycznia 2018 roku odbył się PIĄTEK ZAWODOWCÓW w TECHNIKUM OCHRONY ŚRODOWISKA. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania wykładu Gości z Zakładu Zagospodarowania w Olszowie. Przybliżyli Oni nam zakres działalności i inicjatyw jakie Zakład prowadzi. Po wykładzie nastąpiły liczne ćwiczenia, zadania i gry edukacyjne związane z segregowaniem i zagospodarowaniem odpadów. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w wytyczonych zadaniach. Następnym punktem naszego spotkania było szkolenie prowadzone przez specjalistę od pomiarów i analiz jakości powietrza Włodzimierza Grzesiaka. Najpierw opowiedział o swoich badaniach a następnie zaprezentował aparaturę pomiarową na której pracuje. Uczniowie w pełnym skupieniu wysłuchali prowadzącego a następnie przystąpili do wykonywania analiz. Kolejnym gościem był przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Kępno pan Krzysztof Komorowski, który przedstawił wyniki badań jakości powietrza atmosferycznego na terenie Kępna oraz omówił zjawisko Smogu. Przybliżył nam również możliwości skorzystania z dofinansowania w ramach akcji ,,KWOS” (Kępno wolne od smogu). Ostatnim prelegentem był dr Jarosław Słowiński z Uniwersytetu Opolskiego, który przybliżył uczniom kierunek Ochrony Środowiska na owej uczelni oraz przedstawił wykład na temat ,,Środków ochrony roślin w aspekcie ochrony środowiska”. Zapewne wydarzenie to pozostanie w pamięci naszych uczniów, którzy na pewno w przyszłości będą się spełniać w owym zawodzie w którym obecnie się kształcą.

Studniówka 2018  klas Technikum
Niezapomniany bal studniówkowy
27 stycznia 2018 r. młodzież technikum przeżywała swój pierwszy bal - studniówkę. Uroczystość odbyła się w restauracji „Zajazd Wielkopolski” w Siemianicach. Organizatorami wieczoru byli rodzice oraz uczniowie technikum wraz ze swoimi wychowawcami: Technikum Architektury Krajobrazu z panią Marzeną Kalinowską, Technikum Żywienia i Usług gastronomicznych z panią Beatą Pietras, Technikum Organizacji Reklamy oraz Technikum Handlowego z panią Karoliną Michalską i Technikum Ekonomiczne z panią Urszulą Jóźwik. Podczas imprezy maturzystom towarzyszyli nauczyciele, którzy przez 4 lata nie tylko przekazywali cenną wiedzą, ale także często podawali im pomocną dłoń oraz dyrekcja szkoły. Obecni byli także ci, którzy nie tylko podczas nauki w technikum pomagali pokonywać przeszkody i wspierali w dążeniu do zdobywania wykształcenia, czyli rodzice.
Wieczór rozpoczęli - Bernadetta Zajączkowska z IV TG oraz Marcin Giel z IV TE
którzy powitali przybyłych gości. Następnie głos oddano pani dyrektor Bogumile Drobinie oraz pani przewodniczącej Rady Rodziców - Magdalenie Woch. W bardziej humorystycznej części - otwierającej studniówkę młodzież na zaimprowizowanej uroczystej gali rozdała Żelazne Kwalfikatory: w kategorii USZCZELNIANIE FINANSÓW SZKOŁY nagrodę odebrała dyrektor Bogumiła Drobina, w kategorii RÓWNOWAŻENIE EMOCJI WZLOTÓW I UPADKÓW wicedyrektor Urszula Tyra, w kategorii MONTAŻ I DEMONTAŻ PLANU SZKOLNEGO wicedyrektor Janusz Pruchnicki oraz w kategorii BIURO PODRÓŻY, CZYLI JAK SPĘDZIĆ MIŁO CZAS NA PRAKTYKACH - kierownik szkolenia praktycznego pani Agnieszka Krysiak.
Podczas studniówki uczniowie oraz zgromadzeni goście bawili się przy różnorodnej muzyce, w przerwach smakowali dania, które oferowała restauracja. -Nasze przyjęcie było ogromnym i ważnym przeżyciem dla każdego maturzysty, teraz już wiemy, że jest tylko jedna taka noc w życiu uczniów szkół średnich
mówili uczniowie tuż po wieczorze. Jednocześnie przyrzekali: Teraz musimy skupić się na pogłębianiu wiedzy i intensywnej pracy, by zdać maturę, do której pozostało tak naprawdę niewiele czasu. Bal pozostał miłym elementem przeszłości. Styczniowa magiczna noc zostanie w naszych sercach na długie lata.

Studniówka 2018
„Jest taki nastrój styczniowej nocy, który urzeka i kusi, jest taka chwila niezwykła, która już nigdy nie wróci”
Dnia 20 stycznia 2018 roku w lokalu „Zajazd za Miedzą” miała miejsce Studniówka klas III LOa z wychowawczynią Panią Marią Połomską- Wojtasik, III Lob z wychowawczynią Panią Joanną Brajer  oraz IV Technikum Informatycznego z wychowawczynią Panią Aleksandrą Kowalek. Impreza przebiegała od początku w niezwykłej, dostojnej atmosferze. Po raz pierwszy  uroczystość odbywała się poza murami naszej szkoły. Należało więc dołożyć wiele starań i wysiłku ze strony młodzieży, Komitetu Studniówkowego, Rady Rodzic ów, wychowawców i firm obsługujących imprezę, aby wszystko wypadło jak najlepiej. Przyszli maturzyści wraz z rodzicami witali gości już przy drzwiach i jako gospodarze imprezy zadbali o najmniejsze szczegóły podczas jej trwania.
Na początku nastąpiło piękne przywitanie gości przez prowadzących program- Martynę Nawrot z klasy III Lob, Tomasza Frąszczaka z klasy III Loa i Jarosława Szymońskiego  z klasy IV TI. Młodzież zwróciła się ze szczególnie gorącymi słowami podziękowania do Dyrekcji szkoły akcentując, że, „na życiowych skrzyżowaniach nie stoją żadne znaki drogowe, lecz szlachetni ludzie którym dane było im spotkać w murach tej szkoły”. Nie zabrakło także słów szacunku skierowanych do wychowawców: „dobry człowiek jest jak światełko, rozpraszające mrok, ciemności i rozświetlające drogę”
tacy są właśnie nasi wychowawcy. Młodzież pamiętała także o podziękowaniach dla swoich rodziców, którym zawdzięczają nie tylko życie, ale także opiekę i możliwość kształcenia. To właśnie dla nich dedykowali piosenkę w wykonaniu uczennic: Anny Lemiesz, Marty Krystek, Joanny Chrupały oraz wręczyli symboliczną różę w podzięce. Wszystkim nauczycielom uczącym młodzież, zostały podarowane breloczki do kluczy z lirycznymi przesłaniami:
,,Najlepsi nauczyciele to tacy, którzy powiedzą Ci , gdzie patrzeć , ale nie powiedzą Ci , co widzieć”
,,Edukacja jest najsilniejszą bronią , której możemy użyć ,aby zmienić świat”
,,Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych”

Po tej części prowadzący poprosili Panią Dyrektor Bogumiłę Drobinę oraz rodziców z Komitetu Organizacyjnego Studniówki: Pana Młynarczyka, Panią Szalek, Panią Szczęsną oraz przewodniczącą Rady Rodziców o uroczyste otwarcie imprezy. Pierwsza zabrała głos Pani Dyrektor, która podkreśliła, że studniówka po raz pierwszy odbywa się poza murami szkoły, jednak jej klimat zostaje utrzymany a dyscyplina i bezpieczeństwo młodzieży zostanie zachowane. Dyrektor podkreśliła, że młodzież naszej szkoły od dawna potrafi umiejętnie łączyć obowiązek z rozrywką, zachowując przy tym duże poczucie odpowiedzialności. Wyraziła nadzieję, że podobnie będzie tym razem. Pani Dyrektor życzyła młodzieży udanej zabawy , niezapomnianych wrażeń i szczęśliwych powrotów do domu, mimo niesprzyjającej aury w tym dniu. Przede wszystkim zaś zauważyła, że czas szybko  płynie i za sto dni najważniejsze przed nami - czyli matura. Przy tej okazji życzyła nam szczęśliwego zdania wszystkich egzaminów. Następnie zabrali głos rodzice z komitetu studniówkowego, którzy również życzyli młodzieży radosnej i odpowiedzialnej zabawy. Na koniec oficjalnych wystąpień głos zabrała przewodnicząca Rady Rodziców-  pani Magdalena Woch,  która oprócz miłej zabawy życzyła młodzieży przede wszystkim wysokich wyników na maturze w maju 2018 roku.  Po uroczystych przemówieniach i podziękowaniach nastąpił moment w którym „Z odmętu historii wyłonił się on wciąż najważniejszy gość tego wieczoru czyli polonez”. Młodzież w pięknie  wykonanym tańcu zaprezentowała się bardzo dostojnie. W ostatnich aktach poloneza, do którego aranżacje przygotowała Pani Sylwia Bednarz, zatańczyła również Dyrekcja.
Uniwersalne przesłanie znalazło swoje potwierdzenie w kolejnym kulminacyjnym występie studniówkowym. Rodzeństwo - Szymon Zychla z klasy III LoA i Jego siostra Wiktoria, uczennica gimnazjum w Mroczeniu wykonali niezwykłe, w przygotowanej przez nich aranżacji tańce- sambę i czaczę, które urzekły wszystkich gości.
Wreszcie nastąpił moment, w którym Dyrektor Bogumiła Drobina w towarzystwie przewodniczącego Rady Rodziców - Pana Młynarczyka, dokonała uroczystego otwarcia Studniówki toastem w postaci lampki szampana. Młodzież podziękowała Pani Dyrektor, Rodzicom , wychowawcom i zaproszonym gościom za życzenia i zaprosiła wszystkich do stołu, życząc przyjemnej, wspólnej zabawy.
Część rozrywkowa wraz z koncertem i spontanicznymi życzeniami trwała do samego końca Studniówki. Uczniowie cały czas pozostawali na parkiecie tańcząc, śpiewając, wymyślając wspólne zabawy, do których włączyli wszystkich gości. Do historii zapewne przejdzie „Niezwykły pociąg”, który na prośbę młodzieży poprowadził Pan Grzegorz Mikołowski. Ten sympatyczny, rozrywkowy nastrój udzielał się wszystkim gościom, którzy wraz z młodzieżą bawili się do godzin „wczesnego piania kura”
a cóż potem? Potem już tylko wspomnienia, bo przed nami za sto dni matura.
Dziękujemy bardzo serdecznie naszym wychowawcom
Pani Marii Połomskiej Wojtasik, Pani Joannie Brajer oraz Pani Aleksandrze Kowalek, które nie szczędząc swojego prywatnego czasu cały czas czuwały nad tym, aby nasza uroczystość studniówkowa wypadła jak najlepiej. Dziękujemy również rodzicom, którzy dla nas zorganizowali tę uroczystość.
Uczniowie klas IIILOa, IIILOb i IVTI

Piątek  zawodowców
W dniu 19.01 bieżącego roku w szkole odbył się „Piątek zawodowców” dla Organizacji Reklamy. Wieczór rozpoczął się warsztatami z fotografii, które poprowadził pan Przemysław Zimoch, profesjonalny fotograf. Były one wprowadzeniem w tajniki sztuki fotograficznej. Młodzież poznała także kilka trików pozwalających zrobić ciekawe artystyczne zdjęcia. To było bardzo ciekawe spotkanie.
Następnie rozpoczęły się prace nad stylizacjami. Pierwsza  dotyczyła stylizacji, którą przygotowali uczniowie ze swoich ubrań, styl panował dowolny, były stylizacje codzienne, do szkoły lub pracy, stylizacje wieczorowe. Następnie odbył się pokaz na czerwonym dywanie wybiegu.
Druga stylizacja dotyczyła szalonych lat 80-tych XX w. z ubrań przygotowanych przez nauczycielki panie Małgorzatę Lisiecką i Katarzynę Górkę. Młodzież musiała stworzyć nową stylizację, dopracować też fryzurę i makijaż na wzór ikon tamtego okresu takich jak: Madonna, DepecheMode, David Bowie, Limahl, Modern Talking, czy Kate Bush. Igły i nożyczki poszły w ruch.
Przy muzyce z lat 80’ modelki i modele zaprezentowali na wybiegu  propozycje, a podobieństwo było uderzające.
Ten piątkowy wieczór emanował kreatywnością i okazał się świetną zabawą.

Wycieczka klasy I LOb
W dniu 18 stycznia 2018r. klasa  I LOB wraz z opiekunami Paniami Anną Paluszek i Katarzyną Górką odwiedziła Zakład Zagospodarowania Odpadów Olszowa. Wycieczka dydaktyczna była nagrodą za wygranie Quizu dotyczącego zasad segregacji odpadów w ramach projektu ,,Pokaż kulturę i dbaj o naturę”. Na początku uczniowie dowiedzieli się jak powstał oraz jak funkcjonuje zakład. Młodzież mogła również sprawdzić swoją siłę oraz dowiedzieć się jak poprawnie zgniatać plastikowe butelki specjalnym urządzeniem do tego przeznaczonym. Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczniów były 3 konkurencje ekologiczne, w których aktywnie brali udział. Pierwsza konkurencja polegała na tym, aby przyporządkować różne odpady do odpowiednich koszów. W drugiej zabawie młodzież do każdego odpadu musiała dopasować ich czas rozkładania. Trzecią konkurencją była gra planszowa, w której uczniowie musieli odpowiadać na pytania, wykonywać zadania oraz zapoznawać się z ciekawostkami. Po bardzo emocjonujących zabawach uczniowie wyszli na zewnątrz, aby zobaczyć zakład oraz poznać pokrótce system codziennej pracy w nim. Na koniec wszyscy otrzymali gadżety od ZZO Olszowa.

Kształcenie dualne drogą do dostosowania szkolnictwa zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy
Rozpowszechniony w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Norwegii i Francji system kształcenia dualnego znajduje coraz więcej zwolenników także w Polsce.
Kształcenie dualne to połączenie kształcenia teoretycznego z kształceniem praktycznym w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy, przy zachowaniu określonych proporcji pomiędzy liczbą godzin kształcenia zawodowego realizowanego w szkole i u pracodawcy.
Właśnie w tej formie uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjanych Nr 1 w Kępnie w zawodzie technik mechanik uczą się obsługi obrabiarek skrawających w trzech firmach. Są to: Propart sp. z o.o  w Mianowicach, Zakład Urządzeń Mechanicznych w Kępnie i Konstal Bralin sp. z o.o.
15 stycznia odbyło się spotkanie dyrekcji, nauczycieli przedmiotów mechanicznych i uczniów z przedstawicielami firm, w których  zakończyła się praktyczna naukę zawodu w formie zajęć praktycznych. Każda ze stron przedstawiła ocenę realizacji programu oraz wnioski do dalszej współpracy. Spotkanie było też okazją do podziękowania dyrekcji firmy Propart za zorganizowanie centrum szkoleniowego do prowadzenia zajęć z zakresu użytkowania obrabiarek skrawających oraz za podjęcie starań o uzyskanie uprawnień ośrodka egzaminacyjnego do przeprowadzenia części praktycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik mechanik. Wszystkim pracodawcom podziękowano za wysiłek włożony w kształtowanie u uczniów umiejętności zawodowych i kultury pracy.
Dyrektor szkoły podkreśliła znaczenie umiejętności zawodowych na współczesnym rynku pracy i zapewniła uczniów, że na terenie powiatu kępińskiego umiejętności techniczne są bardzo cenione. Swoje predyspozycje zawodowe będą mogli oni sprawdzić w przyszłym roku realizując staże zawodowe w ramach  programu Czas Zawodowców Bis. Obecni na spotkaniu przedstawiciele pracodawców zadeklarowali chęć zatrudnienia absolwentów.

Piątek  zawodowców
Architektura Krajobrazu rozpoczęła swój Piątek Zawodowców od zajęć ze string art-u, które przeprowadziła Marzena Kalinowska. Jest to bardzo ciekawa technika, w której do wykonania prostego obrazka potrzebne są kawałek drewnianej płyty lub deski, kolorowe nici, niewielkie gwoździe i młotek. Uczniowie bardzo dobrze bawili się podczas wykonywania swoich prac.
Następnym punktem spotkania był bardzo ciekawy wykład pana doktora Jarosława Sławińskiego, wykładowcę Uniwersytetu Opolskiego, pt. „Hortiterapia – ogrody terapeutyczne”.  Przedstawił on zgromadzonym czym jest hortiterapia i jaki wpływ ma ona na nasze życie. Jest to forma terapii poprzez działanie na zmysły człowieka: wzrok, słuch, dotyk, węch. Hortiterapeuci stosują techniki bazujące na pracy z roślinami do leczenia konkretnych dysfunkcji - fizycznych i psychicznych pacjentów. Następnie głos zabrały studentki architektury krajobrazu Uniwersytetu Opolskiego, jednocześnie absolwentki naszej szkoły Klaudia Zagórski i Wioletta Głąb, które pokrótce opowiedziały z czym zetknęły się na studiach oraz przedstawiły swoje prace projektowe.
W trakcie warsztatów uczniowie mogli spotkać się również z właścicielem Biura Projektowego „GardenPerfekt” Krystianem Marciniakiem oraz właścicielem Szkółki Roślin Ozdobnych „Robinia” Michałem Mońką, również absolwentami tego kierunku, którzy zaprezentowali swoje realizacje ogrodów „przed i po” wywołując wśród obecnych duże zainteresowanie. Następnie przeprowadzili warsztaty projektowe, na które przygotowali podkłady i podali wytyczne do wykonania szkicu koncepcyjnego zagospodarowania działki wraz z elementem małej architektury krajobrazu.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za zaangażowanie zarówno ze strony prowadzących jak i uczniów.

Piątek  zawodowców
12 stycznia bieżącego roku w naszej szkole odbył się PIĄTEK ZAWODOWCÓW dla ekonomistów
i handlowców. Celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie nam, młodym ludziom, jak wiele ścieżek zawodowych może stanąć przed nami otworem.
Spotkanie zaczęliśmy od wysłuchania wystąpienia naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku, który przedstawił nam zakres działalności urzędu, przybliżył sposoby rozliczania podatku
z prowadzenia działalności gospodarczej oraz zapoznał z możliwymi ulgami podatkowymi.
Następnym punktem programu było szkolenie w zakresie obsługi kasy fiskalnej, pojedynek o status "Mistrza obsługi klawiatury" oraz rywalizacja w grze ekonomicznej pt. "Od bułki do spółki"
o osiągnięcie jak największego zysku ze sprzedaży.
Potem odbyła się wideokonferencja ze specjalistą ds. szkoleń, Auchan Polska, który uświadomił nam, że bardzo ważne w naszym zawodzie są tzw. kompetencje miękkie. Szczególną uwagę zwrócił na takie umiejętności jak praca w grupie, samoakceptacja oraz pewność siebie.
Mieliśmy również możliwość spotkania z przedstawicielką firmy ARTDIAME. Dowiedzieliśmy się, jak  funkcjonuje przedsiębiorstwo oraz jak dokonuje się importu materiałów. Uświadomiliśmy sobie, jak ważne jest budowanie relacji pomiędzy kontrahentami oraz pracodawcą i pracownikiem.
W trakcie zajęć odbyło się także spotkanie z kierownikiem Banku PKO o. w Kluczborku. Pani Magdalena Gawrońska przedstawiła swoją drogę do kariery zawodowej. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy relacji na temat pracy w takiej instytucji. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że droga zawodowa może być naprawdę przyjemna i warto w siebie zainwestować.
Jeśli mielibyśmy podsumować ten wieczór..... Okazuje się, że wybraliśmy właściwy zawód. Kto wie.... może kiedyś ktoś z nas będzie miał okazję stanąć na miejscu zaproszonych gości i przedstawić przyszłym pokoleniom swoją ścieżkę kariery zawodowej?

Piątek  zawodowców
informatycy i mechanicy

Wizyta klasy I TG w restauracji i hotelu
„Kamiński a Zdrowie”

W dniu 17 stycznia 2018 uczniowie klasy I TG wraz z opiekunem Anetą Szczęsną mieli przyjemność uczestniczenia w wycieczce przedmiotowej do lokalnej restauracji „Kamiński a Zdrowie” w Kępnie. Celem wyjścia pozaszkolnego było pogłębianie wiedzy z branży gastronomicznej w ramach przedmiotu pracownia gastronomiczna.
Korzystając z uprzejmości szefa kuchni młodzież poznała zasady funkcjonowania oraz wyposażenia kuchni, system obsługi gości, a także układ funkcjonalny lokalu.
Uczniowie mieli również okazję obejrzeć pokoje hotelowe i nowoczesny wystrój sali konsumenckiej. Szczególne podziękowania kierujemy do szefa kuchni za poświęcony czas i miłe, życzliwe przyjęcie.

Konkurs Plakatowy  oraz XI Seminarium Naukowe ,,Żyjesz w środowisku"
Dnia 10 stycznia 2018 r. uczniowie klasy 1 TAG: Julia Pliszka i Kacper Zimoch wraz z  opiekunem Anną Paluszek wzieli udział w konkursie Ochrony Środowiska. Uczniowie zobowiązani byli do wymyślenia własnego tytułu pracy, który nosił nazwę "Konflikt Natury z Technologią", narysowania rysunku, a także jego opisania. Otrzymaliśmy zaproszenie na XI Seminarium Naukowe od Studenckiego koła naukowego "Żyjesz w Środowisku" działające przy kierunku Inżynieria Środowiska Wydziału Politechnicznego PWSZ w Kaliszu.  Z wielką chęcią zostaliśmy zaproszeni na Wykład Referatów Plenarnych prowadzących przez m.in. prof. dr. hab. Tadeusza Antczaka, mgr. inż Jakuba Duszczyka. Prowadzili oni wykłady na temat zmniejszenia szkód wywołanych przez technologię oraz ulepszenia urządzeń, których używamy na co dzień by w mniejszym stopniu zagrażały środowisku np. kuchenkach gazowych oraz ocieplaczy wody. Po zakończonych wykładach mieliśmy chwilę przerwy by zagłosowąć na trzy prace, które nam się spodobały oraz pozwiedzać Uczelnię Wyższą. Cała podróż odbyła się w bardzo miłej, sympatycznej i naukowej atmosferze.

 
 

Wigilijne spotkanie pokoleń
14 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie, odbyła się tradycyjna już przedświąteczna wigilia, łącząca przy wspólnym stole młodzież Zespołu ze starszymi mieszkańcami Kępna. Spotkanie dwóch pokoleń zgromadziło wielu samotnych i starszych, wszystko po to, by w świątecznej atmosferze mogli oni podzielić się opłatkiem i zaśpiewać kolędy.
Od wielu lat Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie zaprasza w swe gościnne mury wszystkich samotnych, niejednokrotnie zapomnianych przez najbliższych i opuszczonych. To z myślą o nich dyrekcja, nauczyciele i młodzież przygotowują nie tylko skromny posiłek w odświętnie ustrojonej świetlicy szkolnej, ale również i część artystyczną. W takiej właśnie szczególnej atmosferze, jak zresztą każdego roku, 14  grudnia 2017 roku o godzinie 16:30 miało miejsce tegoroczne spotkanie.
Już od wczesnych godzin popołudniowych gromadzili się ci, na których tego dnia niecierpliwie czekano.
Wielkim przeżyciem dla gości okazały się życzenia, które na ręce zgromadzonych złożyli zaproszeni goście oraz dyrektor Pani Bogumiła Drobina.
Podczas spotkania nie mogło zabraknąć jakże radosnych kolęd. Zaintonowane przez młodzież melodie łatwo wpadały w ucho, a goście włączali się do  wspólnego śpiewu.
Wprowadzając w świąteczny nastrój zaproszono przybyłych gości  na część artystyczną przygotowaną przez  uczniów naszej szkoły.
Wszyscy zaangażowani w przygotowanie uroczystej wigilii, siedząc z zaproszonymi gośćmi przy jednym stole, dzielili się wrażeniami i refleksjami oraz obiecywali sobie spotkanie za rok, w tym samym miejscu i w tym samym gronie.

Powiatowy Festiwal Teatralny
Dnia 12 grudnia 2017 roku w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie odbył się XIX Powiatowy Festiwal Teatralny. Tegorocznym tematem były sztuki Janusza Głowackiego. W konkursie wzięły udział cztery zespoły. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 2LOa: Wiktoria Magaj, Paulina Jeziorna, Lena Skrzypczak, Oliwia Michalska, Olek Jokiel, Kacper Kuropka i Michał Stanisławski, którzy wystawili „Ostatniego ciecia”.
Grupa teatralna zajęła
II miejsce. Opiekunem młodych artystów jest pani Weronika Gałecka.

I miejsce w Finale Rejonu- Unihokej Chłopców
Zawodnicy ZSP Nr 1 w KĘPNIE w składzie: Tomasz Czapczyński, Nikodem Wylęga, Patryk Konieczny, Tomasz Klein, Mateusz Weszka, Wabnic Miłosz, Oskar Tomaszek, Szymon Gogół, Przemysław Witek, Kamil Gurtman, Daniel Parzybót zajęli I miejsce w zawodach strefowych w unihokeju chłopców, które odbyły się 28 listopada 2017r. w Gorzycach Wielkich. Chłopcy zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego (opiekun zespołu-Urszula Jóźwik).
W zawodach brało udział 6 zespołów:
- ZSOiZ KROBIA
- ZSPP- CKU MARSZEW
- ZSP Nr 1 KĘPNO
- ZSP 2 JAROCIN
- ZST OSTRÓW WIELKOPOLSKI  
- ZS 1 OSTRZESZÓW
Najlepszym zawodnikiem finału rejonu został - Patryk Konieczny.
Najlepszym bramkarzem został - Tomasz Czapczyński.

Dzień Regionalisty - postać Rogera Sławskiego
21 listopada br. młodzież naszej szkoły - w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie zaprezentowała na XIX Dniu Regionalisty postać Rogera Sławskiego. Wystąpienie było podsumowaniem prac badawczych, jakie uczniowie prowadzili pod kierunkiem Marii Cierlak od 2011 roku, tj. od obchodów stulecia istnienia kościoła św. Marcina w Kępnie. To właśnie wtedy ogłoszono konkurs  fotograficzny pn. Kościół św. Marcina w różnych odsłonach”, w którym wzięła udział spora liczba uczniów naszej szkoły. Zgromadzono wówczas 340 fotografii, które  najpierw młodzież umieściła w czterech albumach, a następnie w marcu 2017 r. zaprezentowała w Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu podczas pierwszej konferencji naukowej z cyklu Roger Sławski i jego epoka zatytułowanej „Twórczość architekta w krajobrazie wielkopolskich miast i wsi”. Zebrany w ten sposób materiał stał się podstawą do opracowania prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Roger Sławski - architekt kościoła św. Marcina w Kępnie”, którą uczniowie: Anna Lemiesz i Jakub Oszenda przedstawili podczas kolejnego Dnia Regionalisty organizowanego cyklicznie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej. Z kolei Kinga Szczupak i Bernadetta Zajączkowska uatrakcyjniły wykład recytacją poezji, Kinga Szczupak napisała z tej okazji wiersz „Dom wspólny, dom Ojca”, który zaprezentowała zgromadzonym w Saloniku „Między Wierszami”.  Tego dnia można było też zobaczyć projekty architektoniczne kościoła św. Marcina z podpisem R. Sławskiego i kompetentnych władz z 1909 roku oraz wiele innych cennych pamiątek. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: wicestarosta Grażyna Jany, burmistrz miasta i gminy Kępno Piotr Psikus,  ks. proboszcz Jerzy Palpuchowski, dyrektor naszej szkoły Bogumiła Drobina, wicedyrektorzy: Urszula Tyra i Janusz Pruchnicki oraz członkowie, sympatycy TMZK i pasjonaci dziejów Kępna. Młodzież do wystąpienia przygotowały: Maria Cierlak i Danuta Wabnic.

Piłka nożna halowa

Bal połowinkowy
W dniu 17 listopada 2017 roku odbył się uroczysty Bal Połowinkowy. W Motelu Wielkopolskim w Siemianicach bawiły się klasy II LO A, II LO B oraz III TI wraz z wychowawcami: Krystyną Skibą, Ewą Wróblewską i Małgorzatą Chyską-Drozd. Przepiękny bal swoją obecnością uświetniły pani dyrektor Bogumiła Drobina oraz pani wicedyrektor Urszula Tyra.  Połowinki przebiegały we wspaniałej atmosferze pełnej dobrej zabawy i miłych wspomnień i były także okazją do wyrażenia wdzięczności dla dyrekcji, wychowawców i rodziców za wsparcie, pomoc  i dobrą radę. Wszyscy zapamiętamy ten bal na bardzo długo i z niecierpliwością czekamy już na Studniówkę.

Czas zawodowców "Bis"
W dniach 13 17 listopada uczennice klasy IV technikum organizacji reklamy wzięły udział w laboratoriach na Politechnice Poznańskiej w ramach projektu „Czas Zawodowców Bis”.
Podczas praktyk uczennice wykonywały szereg projektów związanych z przygotowaniem kampanii reklamowej. Każde z zadań kończyło się prezentacją projektu i rejestracją materiału ćwiczeniowego.
Praktyka była okazją do pracy na nowoczesnym sprzęcie.  Młodzież wykonywała badania związane z analizą fal mózgowych za pomocą elektroencefalogramu i eyetrackingu, umożliwiającego śledzenie ruchu gałek ocznych. Badania te umożliwiają poznanie, na jakich elementach wizualnych koncentruje się potencjalny klient oglądając np. stronę internetową czy plakat.
Uczennice w ramach zajęć odwiedziły:  Galerię Miejską Arsenał z wystawą
The Real World Martin Parr and Rimaldas Vikšraiti, Galerię Piekary z wystawą „Twarze Awangardy. Artyści I Grupy Krakowskiej” oraz Galerię Fotografii pf z wystawą z cyklu Kreatywne ćwiczenie oka Spojrzenie Natalii Pakuły.
Zajęcia dały młodzieży także szansę poczucia świetnej atmosfery, jaka panuje na Politechnice Poznańskiej i wypróbowania na „własnej skórze” jak wygląda praca w agencji reklamowej, gdzie czas jest największym wrogiem a zadowolony szef nagrodą.

Znawca sztuki kulinarnej
           Dnia 14 listopada uczniowie klasy  II Technikum Gastronomicznego mieli okazję pracować ze znawcą sztuki kulinarnej -  panem Pawłem Powroźnikiem właścicielem restauracji ”P jak Pysznie ”w Kępnie . Restaurator dzielił się z młodzieżą pasją gotowania, którą - jak mówił -  pogłębiał od najmłodszych lat swojego życia. Jako młody chłopiec próbował  gotować pod bacznym okiem swojej babci. Znaczące sukcesy osiągał już w szkole średniej prezentując potrawy wigilijne na konkursie organizowanym przez Wyższą Szkołę Hotelarstwa i  Gastronomii w Poznaniu. Jest zdobywcą  tytułu Wielkopolski Kucharz Roku
w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Kucharz Polski.
Szef Kuchni Paweł Powroźnik  zajął trzecie miejsce w wielkopolskim konkursie "Gęsina Na Imieninach" organizowanym w Poznaniu  z okazji Święta Niepodległości i imienin św. Marcina.  
W konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" zdobył  prestiżową nagrodę "Perła 2017" zajmując I miejsce za ozorki wieprzowe na konfiturze cebulowo - porzeczkowej,
z kluseczkami szarymi z nutą chrzanu oraz za chłodnik porzeczkowy.
Niebawem uczestniczyć będzie w finale konkursu w Brukseli.

         Uczniowie pod bacznym okiem mistrza poznawali sztukę carvingu oraz przygotowali
- danie zasadnicze :  roladki z kurczaka faszerowane suszonymi pomidorami i  serem fetą
w panierce panko pietruszkowym, karmelizowaną marchew i cebulę oraz puree z dyni
z pomarańczą.
- deser
gruszka w sosie piernikowym z winem w polewie czekoladowej
       W czasie tych wyjątkowych zajęć panowała miła i serdeczna atmosfera wszyscy pracowali w skupieniu i z dużym zaangażowaniem .
     Bardzo serdecznie dziękujemy panu Pawłowi za przybycie do naszej szkoły  i profesjonalny pokaz.  
Warsztaty z języka angielskiego
Dnia 24 października 2017 roku nauczycielki języka angielskiego Małgorzata Chyska-Drozd i Marta Chrząstowska we współpracy z Europejskim Programem Edukacyjnym Nauka Bez Granic po raz kolejny zorganizowały w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie warsztaty dla młodzieży prowadzone przez Irlandczyka Richiego Mullaney. Warsztaty zostały zorganizowane w dwóch grupach. Klasa I LOb wybrała  zajęcia zatytułowane „Little Britain” na których poznała bliżej akcent i slang w różnych częściach Wysp Brytyjskich. Grupa druga, klasa II LOb, miała okazję spróbowania swoich sił aktorskich ćwicząc oryginalne dialogi z „Romea i Julii” czy słynny  monolog „Hamleta” Shakespearea.   Warsztaty prowadzone były w całości w języku angielskim. Wydarzenie znów okazało się być wspaniałym i ciekawym sposobem ćwiczeń i nauki języka angielskiego. Uczniowie z przyjemnością i zaangażowaniem brali udział w ćwiczeniach i wykazali się dużą kreatywnością, poczuciem humoru i znajomością języka na zajęciach warsztatowych. Zajęcia dały młodzieży niecodzienną możliwość do obcowania z językiem angielskim i jego rodowitym użytkownikiem. Warsztaty zakończyły się pełnym sukcesem, uczniowie wyszli z nich usatysfakcjonowani i z niecierpliwością czekają na kolejne takie zajęcia.

   Nasze kolejne mobilności "Jeden cel wspólna Europa"
W ramach realizacji projektu „Erasmus+” dwie nauczycielki ZSP nr 1 w Kępnie wzięły udział w kursie językowym oferowanym i realizowanym  przez Malaca Instituto w Hiszpanii. Agnieszka Trawińska i Anna Hofman uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych i konwersacjach prowadzonych wyłącznie w języku hiszpańskim przez wykwalifikowanych nauczycieli szkoły językowej w Maladze. Intensywność zajęć, małe grupy międzynarodowe oraz systematyczne weryfikowanie zdobytych umiejętności sprawiły, że kurs językowy okazał się dla uczestniczek bardzo efektywny.
Sytuacje dnia codziennego powodowały, że nabyte umiejętności można było wykorzystać w praktyce. Pobyt na kursie zagranicznym był również wspaniałą okazją do poznania bogactw kulturalnych Hiszpanii, zwyczajów i kuchni śródziemnomorskiej.  „ Andaluzja oczarowała nas swoją orientalną architekturą, ciekawą historią, malowniczymi ogrodami  dawnych mauretańskich pałaców. Urokliwe miasteczko Mijas, Sewilla czy Museum Picasso to atrakcje turystyczne, które długo pozostaną w naszej pamięci” – wspominają uczestniczki.
Zdobyte umiejętności nauczycielki zamierzają wykorzystać podczas zajęć dodatkowych z języka hiszpańskiego prowadzonych w ZSP nr 1 w Kępnie. Zainspirowane metodami nauczania stosowanymi w Malaca Instituto , Agnieszka Trawińska i Anna Hofman zorganizują  dla nauczycieli języków obcych swej macierzystej placówki spotkanie mające na celu podzielenie się spostrzeżeniami i pomysłami zaczerpniętymi w trakcie zagranicznego kursu.

Praktyki na Politechnice Poznańskiej
W dniach od 2 do 6 października klasa IV TI wraz z opiekunami, Panią Iwoną Idzikowską i Panem Zdzisławem Podymą odbyli tygodniową praktykę na Politechnice Poznańskiej. Uczniowie  wyjechali w ramach projektu "Czas zawodowców BIS". Na zajęciach opiekę nad klasą sprawował pan Patryk Kątek, który pokazał tajniki szeroko pojętej informatyki. Młodzi informatycy mogli wprawić się w fach spawając światłowody, tworząc okablowanie strukturalne oraz testując je profesjonalnym sprzętem. Dowiedzieli się wiele o programach typu Github, czy o protokołach sieciowych, które z pewnością przydadzą się w późniejszej karierze zawodowej. Klasa zajmowała się również tworzeniem stron internetowych w oparciu o różne języki programowania, badaniem zasięgu sieci, tworzeniem sieci przez łączenie routerów, AP i patchcordy, które znajdowały się w tzw. szafie rackowej. Mieli okazję zobaczyć, jak konfiguruje się sprzęt telefoniczny (VOiP) oraz stworzyć transmisję światłowodową i 230V. Cała grupa po dość męczącym tygodniu, wróciła bezpiecznie do domu, gdzie mogli pochwalić się uzyskanymi w Poznaniu certyfikatami z pieczątką Politechniki Poznańskiej. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani tym, że dali radę podołać zadaniom na miarę prawdziwych informatyków.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego