- ZSP Nr 1 w Kępnie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wydarzenia

I miejsce w Finale Rejonu- Unihokej Chłopców
Zawodnicy ZSP Nr 1 w KĘPNIE w składzie: Tomasz Czapczyński, Nikodem Wylęga, Patryk Konieczny, Tomasz Klein, Mateusz Weszka, Wabnic Miłosz, Oskar Tomaszek, Szymon Gogół, Przemysław Witek, Kamil Gurtman, Daniel Parzybót zajęli I miejsce w zawodach strefowych w unihokeju chłopców, które odbyły się 28 listopada 2017r. w Gorzycach Wielkich. Chłopcy zakwalifikowali się do Finału Wojewódzkiego (opiekun zespołu-Urszula Jóźwik).
W zawodach brało udział 6 zespołów:
- ZSOiZ KROBIA
- ZSPP- CKU MARSZEW
- ZSP Nr 1 KĘPNO
- ZSP 2 JAROCIN
- ZST OSTRÓW WIELKOPOLSKI  
- ZS 1 OSTRZESZÓW
Najlepszym zawodnikiem finału rejonu został - Patryk Konieczny.
Najlepszym bramkarzem został - Tomasz Czapczyński.

Dzień Regionalisty - postać Rogera Sławskiego
21 listopada br. młodzież naszej szkoły - w ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie zaprezentowała na XIX Dniu Regionalisty postać Rogera Sławskiego. Wystąpienie było podsumowaniem prac badawczych, jakie uczniowie prowadzili pod kierunkiem Marii Cierlak od 2011 roku, tj. od obchodów stulecia istnienia kościoła św. Marcina w Kępnie. To właśnie wtedy ogłoszono konkurs  fotograficzny pn. Kościół św. Marcina w różnych odsłonach”, w którym wzięła udział spora liczba uczniów naszej szkoły. Zgromadzono wówczas 340 fotografii, które  najpierw młodzież umieściła w czterech albumach, a następnie w marcu 2017 r. zaprezentowała w Atrium Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu podczas pierwszej konferencji naukowej z cyklu Roger Sławski i jego epoka zatytułowanej „Twórczość architekta w krajobrazie wielkopolskich miast i wsi”. Zebrany w ten sposób materiał stał się podstawą do opracowania prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Roger Sławski - architekt kościoła św. Marcina w Kępnie”, którą uczniowie: Anna Lemiesz i Jakub Oszenda przedstawili podczas kolejnego Dnia Regionalisty organizowanego cyklicznie przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej. Z kolei Kinga Szczupak i Bernadetta Zajączkowska uatrakcyjniły wykład recytacją poezji, Kinga Szczupak napisała z tej okazji wiersz „Dom wspólny, dom Ojca”, który zaprezentowała zgromadzonym w Saloniku „Między Wierszami”.  Tego dnia można było też zobaczyć projekty architektoniczne kościoła św. Marcina z podpisem R. Sławskiego i kompetentnych władz z 1909 roku oraz wiele innych cennych pamiątek. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: wicestarosta Grażyna Jany, burmistrz miasta i gminy Kępno Piotr Psikus,  ks. proboszcz Jerzy Palpuchowski, dyrektor naszej szkoły Bogumiła Drobina, wicedyrektorzy: Urszula Tyra i Janusz Pruchnicki oraz członkowie, sympatycy TMZK i pasjonaci dziejów Kępna. Młodzież do wystąpienia przygotowały: Maria Cierlak i Danuta Wabnic.

Piłka nożna halowa

Bal połowinkowy
W dniu 17 listopada 2017 roku odbył się uroczysty Bal Połowinkowy. W Motelu Wielkopolskim w Siemianicach bawiły się klasy II LO A, II LO B oraz III TI wraz z wychowawcami: Krystyną Skibą, Ewą Wróblewską i Małgorzatą Chyską-Drozd. Przepiękny bal swoją obecnością uświetniły pani dyrektor Bogumiła Drobina oraz pani wicedyrektor Urszula Tyra.  Połowinki przebiegały we wspaniałej atmosferze pełnej dobrej zabawy i miłych wspomnień i były także okazją do wyrażenia wdzięczności dla dyrekcji, wychowawców i rodziców za wsparcie, pomoc  i dobrą radę. Wszyscy zapamiętamy ten bal na bardzo długo i z niecierpliwością czekamy już na Studniówkę.

Czas zawodowców "Bis"
W dniach 13 17 listopada uczennice klasy IV technikum organizacji reklamy wzięły udział w laboratoriach na Politechnice Poznańskiej w ramach projektu „Czas Zawodowców Bis”.
Podczas praktyk uczennice wykonywały szereg projektów związanych z przygotowaniem kampanii reklamowej. Każde z zadań kończyło się prezentacją projektu i rejestracją materiału ćwiczeniowego.
Praktyka była okazją do pracy na nowoczesnym sprzęcie.  Młodzież wykonywała badania związane z analizą fal mózgowych za pomocą elektroencefalogramu i eyetrackingu, umożliwiającego śledzenie ruchu gałek ocznych. Badania te umożliwiają poznanie, na jakich elementach wizualnych koncentruje się potencjalny klient oglądając np. stronę internetową czy plakat.
Uczennice w ramach zajęć odwiedziły:  Galerię Miejską Arsenał z wystawą
The Real World Martin Parr and Rimaldas Vikšraiti, Galerię Piekary z wystawą „Twarze Awangardy. Artyści I Grupy Krakowskiej” oraz Galerię Fotografii pf z wystawą z cyklu Kreatywne ćwiczenie oka Spojrzenie Natalii Pakuły.
Zajęcia dały młodzieży także szansę poczucia świetnej atmosfery, jaka panuje na Politechnice Poznańskiej i wypróbowania na „własnej skórze” jak wygląda praca w agencji reklamowej, gdzie czas jest największym wrogiem a zadowolony szef nagrodą.

Znawca sztuki kulinarnej
           Dnia 14 listopada uczniowie klasy  II Technikum Gastronomicznego mieli okazję pracować ze znawcą sztuki kulinarnej -  panem Pawłem Powroźnikiem właścicielem restauracji ”P jak Pysznie ”w Kępnie . Restaurator dzielił się z młodzieżą pasją gotowania, którą - jak mówił -  pogłębiał od najmłodszych lat swojego życia. Jako młody chłopiec próbował  gotować pod bacznym okiem swojej babci. Znaczące sukcesy osiągał już w szkole średniej prezentując potrawy wigilijne na konkursie organizowanym przez Wyższą Szkołę Hotelarstwa i  Gastronomii w Poznaniu. Jest zdobywcą  tytułu Wielkopolski Kucharz Roku
w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Kucharz Polski.
Szef Kuchni Paweł Powroźnik  zajął trzecie miejsce w wielkopolskim konkursie "Gęsina Na Imieninach" organizowanym w Poznaniu  z okazji Święta Niepodległości i imienin św. Marcina.  
W konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" zdobył  prestiżową nagrodę "Perła 2017" zajmując I miejsce za ozorki wieprzowe na konfiturze cebulowo - porzeczkowej,
z kluseczkami szarymi z nutą chrzanu oraz za chłodnik porzeczkowy.
Niebawem uczestniczyć będzie w finale konkursu w Brukseli.

         Uczniowie pod bacznym okiem mistrza poznawali sztukę carvingu oraz przygotowali
- danie zasadnicze :  roladki z kurczaka faszerowane suszonymi pomidorami i  serem fetą
w panierce panko pietruszkowym, karmelizowaną marchew i cebulę oraz puree z dyni
z pomarańczą.
- deser
gruszka w sosie piernikowym z winem w polewie czekoladowej
       W czasie tych wyjątkowych zajęć panowała miła i serdeczna atmosfera wszyscy pracowali w skupieniu i z dużym zaangażowaniem .
     Bardzo serdecznie dziękujemy panu Pawłowi za przybycie do naszej szkoły  i profesjonalny pokaz.  
Warszawa ….wiadoma rzecz stolica
W dniach 13-14 listopada uczniowie klas II TRI i II TE wraz z wychowawczyniami Panią Małgorzatą Lisiecką i Panią Eweliną Malinowską uczestniczyli w wycieczce do stolicy. Pierwszy dzień obfitował w wiele wrażeń związanych z wizytą w Escape Room
z którego wszystkim udało się uwolnić w określonym czasie oraz niezapomnianymi przeżyciami w Muzeum Powstania Warszawskiego. Mogliśmy poczuć również emocje piłkarskie na Stadionie Narodowym. Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy seansem w pobliskim kinie. Drugi dzień wycieczki spędziliśmy  zwiedzając z przewodnikiem najważniejsze miejsca Warszawy, przy pięknej jesiennej pogodzie wędrowaliśmy przez Park Łazienek Królewskich, Traktem Królewskim dotarliśmy na  Rynek Starego Miasta, odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza oraz kościół św. Anny i Katedrę. Podziwialiśmy panoramę Warszawy z tarasów widokowych Pałacu Kultury i Nauki. Niestety czas wycieczki zbyt szybko dobiegł końca i w godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną. Bogaty program wycieczki dostarczył nam wielu wrażeń i na długo pozostanie w naszej pamięci.


Połowinki
„Jeśli jest gdzieś niebo, to właśnie tu i właśnie dziś”- tymi słowami Agnieszki Osieckiej uczniowie klas trzecich technikum rozpoczęli swój bal połowinkowy. Uroczysty półmetek odbył się  10 listopada 2017 roku w Motelu Wielkopolskim w Siemianicach. W  połowinkach uczestniczyli uczniowie klas IIITE, IIITHR, IIITGO, IIITAM  wraz z wychowawcami: Anną Gawrońską, Agnieszką Trawińską, Anną Paluszek, Edytą Idzikowską oraz Beatą Wylęgą – Grygierzec. Swoją obecnością bal uświetnili wicedyrektor Janusz Pruchnicki  oraz kierownik szkolenia praktycznego Agnieszka Krysiak. Wieczór stał się okazją do wspomnień pierwszych lekcji i spacerów po korytarzach dużego Zespołu przy ulicy Sienkiewicza oraz podziękowań dla dyrekcji,  wychowawców oraz rodziców. Młodzież bawiła się w wyśmienitych  humorach bez zastrzeżeń. Teraz pozostało już tylko oczekiwanie na wielki bal studniówkowy.

XLII OLIMPIADA Z JĘZYKA ANGIELSKIGO
13 listopada 2017 roku w ZSP Nr 1 w Kępnie odbył się szkolny etap XLII Olimpiady z języka angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego, uważaną za jedną z najbardziej prestiżowych, o bardzo wysokim poziomie trudności. Do olimpiady przystąpiło  17 uczniów naszej szkoły. Najwyższy wynik zdobył Jarosław Szymoński z klasy IV TI. GRATULUJEMY!!!  Opiekunami olimpiady były nauczycielki języka angielskiego: Krystyna Skiba, Ewa Kijak-Dacko i Marta Chrząstowska.

11 listopada Dzień Niepodległości
Ojczyzno moja! W życiu tyle razy pytałem serca, gdzie Cię szukać trzeba? Takimi słowami rozpoczęła się 10 listopada br. uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Młodzieży i zgromadzonym gościom krótka scenka pantomimiczna przypomniała moment rozbiorów Polski.
Tak oto – mówili prowadzący akademię -  rozpoczęła się tragedia polskiego narodu. Trzej sąsiedzi Rosja, Prusy i Austria zawarły między sobą sojusz i dokonały rozbiorów Polski. Było to w 1772, 1793 i 1795 roku. Później przez wiele lat podejmowano próby ratowania ojczyzny, ale silne wojska państw zaborczych skutecznie te próby udaremniały. Polska przestała istnieć na mapach świata. Przypominanie o tych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem – podkreślali uczniowie.
Podczas uroczystości nastąpiło też ślubowanie klas pierwszych, pierwszoklasiści stali się odtąd pełnoprawnymi   uczniami naszej szkoły. Spotkanie przygotowały: Beata Wylęga-Grygierzec, Marta Chrząstowska, Ewa Wróblewska, Katarzyna Grabicka, za dekorację odpowiadały Małgorzata Lisiecka i Marzena Kalinowska. W akademii udział brali uczniowie z klas II LOB i I TE.

II  edycja  Warsztatów maturalnych ,,Bliżej matury”  
Dnia 8.11.17r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach II edycji Warsztatów maturalnych ,,Bliżej matury”.
Zajęcia prowadzone są w każdą środę (do 13 grudnia) w godz. 15 - 16 i dotyczą zagadnień językowych z zakresu podstawy programowej realizowanej w gimnazjum: style wypowiedzi, słownictwo, znaczenie wyrazów, słowotwórstwo, fleksja, składnia.
Wykłady prowadzone są przez Panie: Aleksandrę Kowalek ( 8 i 29.11), Marię Połomską-Wojtasik ( 15.11 i 13.12), Weronikę Gałecką ( 22.11 i 6.12).

Wycieczka naszych sportowców do Wrocławia
Dnia 13.10.2017r. odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły do Wrocławia, dofinansowanej przez Radę Rodziców. Uczniowie zajęli wysokie lokaty XIX Licealiady 2017/2018. W godzinach porannych wyruszyli spod budynku szkoły do stolicy województwa dolnośląskiego. Pierwszą atrakcją było szaleństwo w Największym Parku Trampolin w Polsce "GoJump". Po obowiązkowej rozgrzewce zaczęli zabawę, a największą atrakcją było wykonywanie salt na trampolinach. Mieli do dyspozycji kilkanaście pojedynczych trampolin, jedną dużą trampoline dla kilku osób, miejsce do wrzucania piłki koszykowej do kosza, tor przeszkód, basen z kwadratowymi gąbkami, zjeżdżalnie na pontonie i również skakanie na wielką trampolinę. Szybko zakończyła się godzinna zabawa, ale drugą atrakcją był Aqua Park. Mieli do dyspozcji 3h na basenie. Wykorzystali je w pełni produktywnie m.in. na kilku zjeżdżalniach, leniwej rzeczce, basenie rekreacyjnym i jacuzzi. Tutaj najprawdopodobniej największą atrakcją była zjeżdżalnia na pontonach. Ostatnim miejscem jakie zaliczyli była niedawno powstała galeria "Wroclavia". Pełni zadowolenia z wyjazdu wrócili do domu w godzinach wieczornych. Wszystkim bardzo podobał się wyjazd. Dodał również wielu energii i motywacji na nowy sezon. Opiekunami wycieczki były panie Tobias Magdalena oraz pani Bednarz Sylwia.

8 listopada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania
8 listopada nasza szkoła włączyła się w obchody Europejskiego Dnia  Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą znanych szefów kuchni.
Celem święta jest:
- promowanie  zdrowego jedzenia wśród  młodzieży i nie tylko,
- promowanie dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków,
- informowanie o konsekwencjach złej diety.
Naszym celem było zachęcenie społeczności szkolnej do zdrowego stylu życia oraz pokazanie jak ważną pełni on rolę.
Tego dnia zespół koła żywienia „Zdrowie na talerzu” przygotował dla wszystkich uczniów klas pierwszych technikum i liceum:
- prelekcję w formie prezentacji multimedialnej poświęconej najnowszej ,,Piramidzie żywienia i aktywności fizycznej”,
którą wygłosiła opiekun koła żywienia pani Aneta Szczęsna. Piramida żywienia to graficzne przedstawienie zasad zdrowego odżywiania- ogólnej idei, jak komponować swój jadłospis, aby postępować z korzyścią dla zdrowia. Przypomniano o ważnych zaleceniach Instytutu Żywności i Żywienia, czyli 10 zasad zdrowego żywienia związanych z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej.
- degustację zdrowej żywności: owoców i zdrowych ciasteczek owsianych z bakaliami
- prezentację wyników ankiety, wypełnionej przez uczniów klas I-szych, których celem była analiza nawyków żywieniowych naszej młodzieży.
W drugiej części spotkania młodzież naszej szkoły wpisując się w ogólnoeuropejskie święto
zaprezentowała plakaty związane ze zdrowym odżywianiem wraz z hasłem przewodnim nawiązującym do tematyki wydarzenia. Hasła przewodnie plakatów brzmiały:
- klasa I T R/M „Zdrowe żywienie to mądre myślenie”,
- klasa I TE promujące warzywa i owoce „ Takiego kopa dają owoce i warzywa”
- klasa I TI „ Witaminy jemy i zdrowo żyjemy”
- klasa I LOA „ Zawsze jest pora na jabłko, marchewkę i pomidora”
- klasa I LOB „Jedz warzywa i owoce będziesz miał witalne moce”.
Na spotkaniu reprezentanci klas przedstawili receptury potraw i napojów, które są receptą na zdrowie. Zasady zdrowego odżywiania młodzież przedstawiła  śpiewając piosenki i wygłaszając wiersze.
Na koniec spotkania odbył się quiz sprawdzający wiedzę uczestników na temat piramidy żywienia. Quiz poprowadziły uczennice koła żywienia Martyna Parzonka, Paula Jankowska, Klaudia Wąsala. Ocena plakatu, hasła przewodniego,  receptury lub piosenki/wiersza i wyniki quizu zostały punktowane. Klasa I TR/M uzyskała największą ilość punktów  i tym samym wygrała rywalizację. Nagrodą dla wygranej klasy jest dzień bez pytania, a także słodki poczęstunek.
Uczniowie uczestniczący w tej imprezie przekonali się, że można bawić się i uczyć jednocześnie. Wiedza, którą zdobyli będzie procentowała w przyszłości, gdyż pozwoli im uniknąć wielu chorób i cieszyć się długo dobrym zdrowiem. Cel, jaki przyświeca pomysłodawcom: Komisji Europejskiej  i Euro-toques, jest bardzo ważny.
Tego dnia dla pozostałych klas II, III i IV przypomniane zostały zasady zdrowego odżywiania, które wygłoszono w formie krótkiej prelekcji przez radiowęzeł.
Poprzez udział w tej akcji włączyliśmy się jako szkoła w promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród młodzieży i informowania o konsekwencjach złej diety.
Spotkanie przygotował  i poprowadził zespół koła żywienia „Zdrowie na talerzu” wraz z opiekunem.
Cieszymy się, że w akcję aktywnie zaangażowali się uczniowie klas pierwszych.
Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom świetnych pomysłów na promowanie zdrowego odżywiania.

Festiwal  Młodych
Dnia 20 października b.r w Powiatowej Bibliotece w Kępnie odbył się finał "Festiwalu Młodych". Na uroczystość zostali zaproszeni uczniowie  klasy II TRI wraz z wychowawczynią p. Małgorzatą Lisiecką. Impreza odbyła się dzięki współpracy z "Polską Fundacją  Dzieci i Młodzieży" oraz programowi "Równać Szanse".
Na początku młodzież naszej szkoły dowiedziała się o projekcie
i festiwalu, który prowadziła biblioteka. Wśród uczestników projektu znalazła się uczennica naszej szkoły, Paulina Błasek, która wzięła  udział  między innymi w warsztatach z samorealizacji oraz wystąpień publicznych. Dzięki współpracy grupy udało się zorganizować wystawę zdjęć oraz rysunków.
W bibliotece możemy podziwiać między innymi prace naszej młodzieży: Natalii Krotowskiej  i Patrycji Knapik z klasy IV THR oraz Patryka Nawrockiego  i Tomasza Bryłki z klasy II TRI.
Podczas "Festiwalu Młodych" goście mieli okazję zobaczyć występy uczestników projektu. Z pozytywnym odbiorem spotkała się prezentacja umiejętności wokalnych oraz pokaz gry na instrumentach. Zaproszone osoby mogły również kosztować wypieki przygotowane przez członków grupy organizującej imprezę. Uczennica klasy II TRI, Paulina Błasek zaprezentowała fragment swojej twórczości literackiej. Przeczytane dzieło przypadło do gust gościom przybyłym na festiwal. Klasa II TRI wzięła udział w zadaniu integracyjnym, które nie tylko umocniło więź grupy, ale także okazało się świetną zabawą.
Uczniowie mieli możliwość  anonimowego wyrażenia swojej opinii
o dziełach, jak i na temat samej imprezy. Dzięki temu organizatorzy dowiedzieli się, że "Festiwal Młodych" był udanym
i dobrze zorganizowanym przedsięwzięciem.

Warsztaty z języka angielskiego
Dnia 24 października 2017 roku nauczycielki języka angielskiego Małgorzata Chyska-Drozd i Marta Chrząstowska we współpracy z Europejskim Programem Edukacyjnym Nauka Bez Granic po raz kolejny zorganizowały w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie warsztaty dla młodzieży prowadzone przez Irlandczyka Richiego Mullaney. Warsztaty zostały zorganizowane w dwóch grupach. Klasa I LOb wybrała  zajęcia zatytułowane „Little Britain” na których poznała bliżej akcent i slang w różnych częściach Wysp Brytyjskich. Grupa druga, klasa II LOb, miała okazję spróbowania swoich sił aktorskich ćwicząc oryginalne dialogi z „Romea i Julii” czy słynny  monolog „Hamleta” Shakespearea.   Warsztaty prowadzone były w całości w języku angielskim. Wydarzenie znów okazało się być wspaniałym i ciekawym sposobem ćwiczeń i nauki języka angielskiego. Uczniowie z przyjemnością i zaangażowaniem brali udział w ćwiczeniach i wykazali się dużą kreatywnością, poczuciem humoru i znajomością języka na zajęciach warsztatowych. Zajęcia dały młodzieży niecodzienną możliwość do obcowania z językiem angielskim i jego rodowitym użytkownikiem. Warsztaty zakończyły się pełnym sukcesem, uczniowie wyszli z nich usatysfakcjonowani i z niecierpliwością czekają na kolejne takie zajęcia.

Test Wiedzy Handlowo Menadżerskiej
W piątek 20 października 2017 roku odbył się szkolny etap Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich, do którego przystąpiło 20 uczniów z klas 3 i 4 technikum ekonomicznego i handlowego. Uczestnicy zmierzyli się z testem złożonym z 40 pytań obejmujących zagadnienia realizowane na przedmiotach zawodowych ekonomicznych. Wyniki zawodów szkolnych przedstawiają się następująco:
1. miejsce
Szymon Appel z klasy IIITE
2. miejsce
Klaudia Kocańda z klasy IIITE i Ewa Kanclerz z klasy IIITHR
3. miejsce
Marta Jokiel z klasy IVTE i Małgorzata Woźniak z klasy IIITHR
Troje uczniów z najlepszymi wynikami będzie 16 listopada reprezentować szkołę na zawodach okręgowych.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział a zwycięzcom gratulujemy!
Za organizację i przeprowadzenie zawodów szkolnych odpowiedzialne były panie K. Michalska i A. Kubot oraz pan M. Lis.

 
 


MIĘDZYNARODOWE TARGI OCHRONY ŚRODOWISKA POL ECO SYSTEM POZNAŃ ( 17-19.10.2017r.)
   W dniu 19.10.2017r. uczniowie klasy III Technikum Ochrony Środowiska uczestniczyli w Targach Ochrony Środowiska w Poznaniu.  Celem POL-ECO SYSTEM jest szerokie otwarcie się na zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, wymianą międzynarodowych doświadczeń, inspirowanie krajowego sektora do rozwoju oraz wspieranie w znalezieniu partnerów biznesowych.  Jest  to największe i najważniejsze wydarzenie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, prezentujące zaawansowane technologie, rozwiązania i produkty służące zrównoważonemu rozwojowi.  Na targach POL-ECO SYSTEM były również samorządy i administracja publiczna, dysponenci funduszy, firmy działające w zakresie gospodarki komunalnej, przedstawiciele sektora wodno-ściekowego, energetyki i ciepłownictwa, przedsiębiorstwa i inwestorzy z branży Odnawialnych Źródeł Energii, budownictwa, instytuty naukowo-badawcze, parki naukowo-technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, firmy doradcze, projektanci, architekci, zakłady przemysłowe, rolnicy i leśnicy, uczelnie wyższe oraz wiele innych. Uczniowie naszej szkoły z dużym zaciekawieniem oglądali wystawy z każdej branży zajmującej się Ochroną Środowiska w Polsce i zagranicą. Uświetnieniem wizyty na Targach był wykład prowadzony przez firmę VIVE z Kielc, która od ponad 25 lat na rynku nie tylko polskim zajmuje się recyklingiem ubrań. Firma współpracuje z projektantem mody Mariuszem Przybylskim który projektuje ubrania z recyklingu, a następnie stroje te są pokazywane na światowych pokazach modowych. Należy dodać, że każdy egzemplarz ubrania jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Firma Vive pod patronatem projektanta w zamian za torbę zużytych rzeczy daje eco- torbę wykonaną w 100% z surowca z recyklingu. My również takie torby otrzymaliśmy od firmy VIVE. Młodzież z naszej szkoły nabyła dodatkowych doświadczeń z dziedziny ekologii, ochrony środowiska, czystej energii oraz wielu usług komunalnych i na pewno będą  te umiejętności wykorzystywać na zajęciach przedmiotów zawodowych i praktykach. Opiekunami wycieczki na Targi były: Anna Paluszek i Danuta Wabnic.Ogólnopolski Konkurs Matematyczny „Mat@ndo”
Uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do udziału w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego „Mat@ndo”  – czyli matematycznego drużynowego testu online dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Drużynowe potyczki matematyczne odbyły się 18.10.2017 r. na Uniwersytecie Śląskim w Gliwicach. Nasi uczniowie mimo dużego zaangażowania nie osiągneli podium. Było to dla nich ogromne doświadczenie matematyczne z wykorzystaniem informatyki, jak również samo zakwalifikowanie się do finału ogólnopolskiego sprawiło im ogromną satysfakcję. W zmaganiach matematycznych uczestniczyli Oskar Sławiński, Adam Staniaszek i Piotr Skąpski uczniowie klasy III Technikum Informatyczego wraz z opiekunem Panią Katarzyną Grabicką. Życzymy im sukcesów w przyszłej edycji Konkurs Matematycznego.     

 
 

   Nasze kolejne mobilności "Jeden cel wspólna Europa"
W ramach realizacji projektu „Erasmus+” dwie nauczycielki ZSP nr 1 w Kępnie wzięły udział w kursie językowym oferowanym i realizowanym  przez Malaca Instituto w Hiszpanii. Agnieszka Trawińska i Anna Hofman uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych i konwersacjach prowadzonych wyłącznie w języku hiszpańskim przez wykwalifikowanych nauczycieli szkoły językowej w Maladze. Intensywność zajęć, małe grupy międzynarodowe oraz systematyczne weryfikowanie zdobytych umiejętności sprawiły, że kurs językowy okazał się dla uczestniczek bardzo efektywny.
Sytuacje dnia codziennego powodowały, że nabyte umiejętności można było wykorzystać w praktyce. Pobyt na kursie zagranicznym był również wspaniałą okazją do poznania bogactw kulturalnych Hiszpanii, zwyczajów i kuchni śródziemnomorskiej.  „ Andaluzja oczarowała nas swoją orientalną architekturą, ciekawą historią, malowniczymi ogrodami  dawnych mauretańskich pałaców. Urokliwe miasteczko Mijas, Sewilla czy Museum Picasso to atrakcje turystyczne, które długo pozostaną w naszej pamięci” – wspominają uczestniczki.
Zdobyte umiejętności nauczycielki zamierzają wykorzystać podczas zajęć dodatkowych z języka hiszpańskiego prowadzonych w ZSP nr 1 w Kępnie. Zainspirowane metodami nauczania stosowanymi w Malaca Instituto , Agnieszka Trawińska i Anna Hofman zorganizują  dla nauczycieli języków obcych swej macierzystej placówki spotkanie mające na celu podzielenie się spostrzeżeniami i pomysłami zaczerpniętymi w trakcie zagranicznego kursu.

Praktyki na Politechnice Poznańskiej
W dniach od 2 do 6 października klasa IV TI wraz z opiekunami, Panią Iwoną Idzikowską i Panem Zdzisławem Podymą odbyli tygodniową praktykę na Politechnice Poznańskiej. Uczniowie  wyjechali w ramach projektu "Czas zawodowców BIS". Na zajęciach opiekę nad klasą sprawował pan Patryk Kątek, który pokazał tajniki szeroko pojętej informatyki. Młodzi informatycy mogli wprawić się w fach spawając światłowody, tworząc okablowanie strukturalne oraz testując je profesjonalnym sprzętem. Dowiedzieli się wiele o programach typu Github, czy o protokołach sieciowych, które z pewnością przydadzą się w późniejszej karierze zawodowej. Klasa zajmowała się również tworzeniem stron internetowych w oparciu o różne języki programowania, badaniem zasięgu sieci, tworzeniem sieci przez łączenie routerów, AP i patchcordy, które znajdowały się w tzw. szafie rackowej. Mieli okazję zobaczyć, jak konfiguruje się sprzęt telefoniczny (VOiP) oraz stworzyć transmisję światłowodową i 230V. Cała grupa po dość męczącym tygodniu, wróciła bezpiecznie do domu, gdzie mogli pochwalić się uzyskanymi w Poznaniu certyfikatami z pieczątką Politechniki Poznańskiej. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani tym, że dali radę podołać zadaniom na miarę prawdziwych informatyków.

Stypendia Starosty Kępińskiego
W dniu 12.09.17r. pięcioro uczniów z naszej szkoły odebrało dyplomy potwierdzające przyznanie Stypendium Starosty Kępińskiego za szczególne osiągnięcia dydaktyczne, sportowe, znaczące sukcesy w konkursach, bądź działalność w wolontariacie w roku szkolnym 2016/2017
Laureatami naszej szkoły zostali:

Drelak Maja
III LO b
Jeziorna Zuzanna
IV TI
Stawska Paulina
IV TE
Szczęsny Maciej
IV TI
Wawrzynek Paulina
III THR

Stypendystom gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania własnych pasji.

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego